Az ENSZ honlapjának beszámolója szerint az OPCW (a nemzetközi vegyifegyver-tilalmi egyezmény ellenőrző testülete) jelentést tett közzé, ami amellett szóló bizonyítékokat tartalmaz, hogy 2017 március végén a szír kormányzati erők vetettek be szarin és klórgáz tartalmú bombákat civil objektumok ellen.
A vegyifegyverek alkalmazása az ENSZ keretében 1993-ban elfogadott vegyifegyver-tilalmi egyezmény alapján tilos, az egyezményhez Szíria is csatlakozott, igaz, igen későn, 2013 őszén. Az államról már addig is széles körben ismert volt, hogy jelentős vegyifegyver-készletekkel rendelkezik, ami miatt különös aggodalommal figyelte mindenki a 2011 óta zajló polgárháborút. Annak során az összeütköző felek többször és kölcsönösen is vádolták egymást vegyifegyver alkalmazásával, amely vádaskodásban természetesen azok külpolitikai szövetségesei is részt vettek.
Az OPCW e támadásokkal kapcsolatos vizsgálatait sokáig a tényállások felderítése érdekében végezte, egy ENSZ-szel közös vizsgálati mechanizmust is létrehozott az ENSZ BT határozata alapján, de ennek megújítása 2017-ben orosz vétó miatt elmaradt. A mostani jelentést a 2019-ben létrehozott vizsgálati és azonosítási csoportja készítette, ami a tényállás rögzítésén túl másra nem alkalmas.
A vegyifegyverek alkalmazása annak elkövetőjétől függetlenül háborús bűncselekménynek minősül, és a területi állam köteles fellépni miatta, felelősségre vonni az elkövetőt. Mivel Szíria nem részese a Nemzetközi Büntetőbíróság rendszerének, az a jelen helyzetben e bűncselekmények miatt csak akkor tudna eljárni, ha az ENSZ Biztonsági Tanács erre felhatalmazást ad számára – tekintettel arra, hogy az orosz vétó már az OPCW vizsgálatait is ellehetetlenítette, ennek esélye jelenleg szinte a nullával egyenlő.
Átemelte Lattmann Tamás honlapja.
KedvelésKedvelik 1 személy